HABERLER ETKİNLİKLER MÜZİK SOSYAL PLATFORM ViDEOLAR WALLPAPER BİYOGRAFİ İLETİŞİM

BENIM HiKAYEM

Orhan Güler ( d.1980 İstanbul ) Türk Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı, Besteci, Müzisyen, Aranjör

'' Müzik Aşkı Besteler'' demişti '' Shakespeare '' ve insanları şöyle uyarmıştı: "Ruhu müzikle yoğrulmamış olan adamdan korkun." Kanatları olmadan uçmanın, hayal ettiğiniz, her yere gitmenin ve orada bütün sadeliğin, kendi olmanın verdiği huzurun, Doğanın tam kalbidir ''Müzik'' diyor '' Orhan Güler' ve ekliyor, gerçek bir sanat eseri, zamansız ve sonsuzdur. Tıpkı kainat gibi asla ölmez ve payidar kalır... Dokuz esin perisi musalar, Mitologya ya göre sanatın iki tanrısı Apollon ve Dionysos, kendilerine yakın bulmuş olsalar ki çok küçük yaşlarda birşeyler fısıldamış olmalılar, Orhan Güler'e...

Orhan Güler'in, ona kodlanan bu yetenek ile tanışması 10 yaşında iken babasının ona kendi çaldığı sazı vermesi ile başlamış. Aldığı küçük bir eğitimle öğretilenden fazlasını yaratabilen bu çocuk, okul yıllarında, okul koroların da, bağlama çaldı ve türkü söyledi. Geleneksel bir aile yapısı olması ve babasının bağlama çalıp annesinin türkü söylemesi onu ilk olarak bağlama ile ve tabiki türkülerle daha haşır neşir olmaya ittiyse de o araştırmacı bir ruh yapısı ile dünya üzerinde ki diğer müzik tarzlarını da keşf etmeye başladı. Rönasans tan, romantik döneme ve günümüz modern müziğine kadar bir çok bestecinin eserlerini, büyük bir hayranlıkla, dinleyip müziğin kaydedilen tüm öğelerini büyük bir keyif ve hassasiyetle inceledi. Buna Türkiye de yaşamış tüm Ozanlar, popüler diye adlandırılmış diğer müzik bestecileri ve müzisyenleri de dahildi. Daha sonraları,18'li yaşlarda Caz ve onun doğurdu diğer müzik türleri de on da daha büyük bir hayranlık oluşturdu. Hatta ilk şarkı sözünü de o yaşlar da yazdı ve besteledi.

Vatani görevini yapmak için gittiği Ankara'da, 18 ay boyunca solist'lik ve estrümanist'lik yaptı. Bu süreçte 20'ye yakın şarkı sözü yazdı ve besteledi. Askerden gelir gelmez, sahne çalışmalarına başlayan ''Orhan Güler'' profesyonel müzik hayatının ilk adımlarını da o zaman attı.

Bir den fazla sanatçı ve müzisyen ile tanışıp Uluslar arası ve Türkiye genelinde ki birden fazla festival ve organizasyon da sahne aldı.

30'lu yaşların başına geldiğinde 80'nin üzerinde çeşitli sanatçılar tarafından yorumlanmış bunlardan 8 ' ine video klip çekilmiş, eserlere çoktan imzasını atmıştı. Artık ürettiklerini kendi sesiyle de insanlara duyurmak isteyen sanatçımız 2012 yılı başlarında ilk albümünün stüdyo çalışmalarına başladı ve 9 şarkıdan oluşan bu albümün tüm şarkı sözleri ve besteleri de ''Orhan Güler'' imzası taşımaktaydı. 1 yılı aşan çalışmaların ardından 2013 yılı yaz mevsiminde Pop katagorisin de "AŞK" isimli ilk solo albümünü müzik severler ile buluşturdu. Şu sıralarda, yine kendi eserlerinden oluşan '' Türk Halk Müziği '' kategorisinde bir maxi single çalışması ve bu çalışmanın içinde şimdilik süpriz olarak bilinen iki ünlü sanatçı ile de, düet yapılacağı da kesinleşen bilgiler arasında. Onunla birlikte devam eden söz ve müzikleri yine Orhan Güler' e ait olan ve 6 şarkıdan oluşan bir pop albümünün de çalışmalarına hız verildi. Mart ortası veya sonuna doğru çıkması planlanan bu iki albüm için de geri sayım başladı...